Üdy Belgesi

Üdy Ve Ody Belgeleri Hakkında

Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan her firmadan Ulaştırma Bakanlığı Ody ve Üdy belgesi istemektedir. Yurt içi taşımacılık yapan firmalardan sadece Ody belgesi istenir.

Üdy Belgesi

BİLGİ ALMAK İÇİN:Telefon: 0 212 641 13 13 ARA

 Üdy / Ody Nedir?

Üdy, üst düzey yönetici anlamına gelmektedir. Üst düzey yönetici, karayolu taşıma yönetmeliği gereğince faaliyet gösteren etkin ve sürekli bir şekilde yöneten; genel müdür, genel koordinatör, yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu üyeleri vb. kişileri ifade etmektedir. Ody, orta düzey yönetici anlamına gelmektedir. Orta düzey yönetici, karayolu taşıma yönetmeliği gereğince faaliyet gösteren etkin bir şekilde idare eden; müdür, şef, uzman, operasyon yöneticisi, operatör vb. kişileri ifade etmektedir.

 Üdy ve Ody Belgeleri Hakkında

           Üdy belgesi, dörde ayrılmaktadır. Birincisi, üdy1 belgesidir. Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan firmaların bulundurması gereken belgedir. İkincisi, üdy2 belgesidir. Yurt içi yolcu taşımacılığı yapan firmaların bulundurması gereken bir belgedir. Üçüncüsü, üdy3 belgesidir. Uluslararası eşya ve kargo taşımacılığı yapan firmaların bulundurması gereken belgedir. Dördüncüsü, üdy4 belgesidir. Yurt içi eşya ve kargo taşımacılığı yapan firmaların bulundurması gereken belgedir.

Ody belgesi eğitimine başvuru yapabilmek için en az ilkokul mezunu olmak gerekmektedir. Eğitim 6 hafta sürmektedir. 6 haftalık eğitimde toplam olarak 96 saat eğitim görülmektedir. Bu mesleki yeterlilik eğitimini tamamlayanlar dört sınava girme hakkına sahip olmaktadırlar. 40 sorudan oluşan sınavda 70 puan alanlar orta düzey yönetici belgesini almaya hak kazanmaktadırlar.

 Yönetici Eğitimleri Hakkında

           Üst düzey yönetici eğitimi yöneticilerin yetkinliklerini ve üretkenlikleri aynı zamanda da motivasyonlarını arttırmak için gerekli bir eğitimdir. Belirsiz şartlar altında belirli kararlar almak oldukça zordur. Üst düzey yönetici eğitimi sonucunda belirsiz olan şartlarda iyi kararlar verebilme aynı zamanda ileriyi görebilme, plan oluşturma hakkında bilgi sahibi olunur. Yöneticiler şirket içindeki diğer çalışanlarına da örnek olmak için karar alma becerilerini geliştirmelidirler.

Üst düzey yönetimde bulunan kişilerin şirketin geleceği hakkında stratejilerde bulunması gerekmektedir. Akılcı kararlar alamayan şirketler rekabette kaybedebilirler. Bu yüzden yönetimin en üstünde bulunan kişinin veya kişilerin diğer çalışanlara örnek olacak şekilde davranması bunun için ise akılcı kararlar verip kendisini sürekli yenilemesi gerekmektedir.

Eğiticinin Eğitimi Sitemizi Twitter hesabımızdan yeni gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Leave a Reply